Aktuality

 

165 ×214 px, 300 ppi

Chcete změnit

zaměstnání?

Už Vás Vaše současná práce nebaví a v zaměstnání hledáte lepší uplatnění? Je na Vás spolehnutí a pracovní úkoly plníte zodpovědně?

Přijďte mezi nás! Nabízíme Vám hned několik profesí. Zde získáte více informací.

4. 8. 2017

*****

Přemýšlíš o dalším studiu a zaměstnání? Přijď se vyučit a pracovat k nám!

Přijďte se vyučit oboru, kde máte jistotu a perspektivu dobrého zaměstnání a kde se budete podílet na výro- bě světoznámého českého křišťálu. V tříletém denním studiu nabízíme učební obo- ry sklář, strojní mechanik, obráběč kovů, elektrikář silnobroud, elektromechanik pro zařízení a přístroje, a nástrojař. Více informací najdete zde.

4. 8. 2017

*****

První tři středoškolští

učni uzavřeli smlouvu

s Crystal Bohemia, a.s.

náborový leták říjen 2016, 164 × 232 px

Budoucí pracovníci skláren Crystal Bohemia získají během vyučení finanční a materiální podporu a po úspěšném studiu jistotu pracovního místa.

Více o slavnostním podpisu najdete zde.

14. 2. 2017

*****

technologie výroby

 

Sklovina

 

Základní surovinou pro výrobu olovnatého křišťálu je sklářský křemičitý písek. Používá se písek z ložiska u obce Střeleč poblíž Jičína. Sklářský kmen obsahuje kromě písku další suroviny, které jsou výrobním předpisem v daném poměru navážené a důkladně promíchané. Jsou jimi například uhličitan draselný (potaš), uhličitan sodný (kalcinovaná soda), dusičnan draselný (ledek) a jiné. Olovnatý křišťál však dělá kysličník olovnatý (klejt), v našem skle je ho 24 %, což je nejvíce v Čechách.

 

Skleněné střepy tvoří obvykle polovina objemu vsázky (sklářského kmenu). Chemické složení střepů musí být shodné se složením taveného skla. Sklo se taví při teplotě 1440 °C v kontinuelních vanových pecích vytápěných zemním plynem.

 

ruční tvarování, 265 × 177 px

Tvarování

 

Sklo se tvaruje v litinových či ocelových formách při teplotě přibližně 800 °C, a to buď foukáním nebo lisováním. Přestože automatizace v naší společnosti značně pokročila, některé dílčí výrobní úkony neumí stroje dokonale nahradit a vyžadují ruční práci.

 

Před vyjmutím nebo okamžitě po vyjmutí z formy se ostré hrany výlisku otavují plamenem plynového hořáku. Poté se výrobek hned na místě mírně ochladí, aby nedošlo k jeho deformovaci, a po velmi krátké době přenese do pásové chladící pece, kde se postupně ochlazuje. Doba chlazení záleží na síle stěny a velikosti výrobku, silnější a větší se chladí déle. Tento důležitý pracovní proces zabrání samovolnému prasknutí skla v důsledku vnitřního pnutí.

 

Po vychlazení se z foukaných a některých lisovaných výrobků odříznou nepotřebné části, tzv. kopny. U rotačních tvarů se tak děje ostrým plamenem plynového hořáku na opukávacích strojích, u nerotačních tvarů pak ručně nařezáváním na brusném kotouči či ručním nařezáváním diamantem. Ostré a nerovné hrany oříznutého výrobku se zarovnají broušením, u kalíšků se obroušené okraje otaví plamenem. Výrobky s matnou plochou, která zůstane po zabroušení nebo zapálení, se chemicky leští ve speciálních leštících zařízeních, kde se používá směs kyselin sírové a fluorovodíkové.

 

broušení dekoru 500 PK, 265 ×177 px

Broušení

 

Typické vlastnosti olovnatého křišťálu – jeho čistota a vysoký index lomu světla *) – vyniknou nejvíce, je-li výrobek zdoben broušením nebo řezy. Teprve potom lze obdivovat krásnou hru světla na hranách a řezech vybroušeného dekoru.

 

Před vlastním broušením se na výrobek předkreslí barvou základní osnova pro budoucí dekor. Každý brusič obdrží výkres, podle kterého musí umět výrobek vybrousit. Broušení skla se provádí diamantovými nebo korundovými brusnými kotouči. Každý sebemenší řez znamená jedno nebo více přiložení výrobku k rychle se otáčejícímu kotouči. Práce brusiče vyžaduje nejen umělecký cit a zručnost, ale je to mnohdy i práce skutečně namahavá, některé kusy (například vázy a mísy) váží mnohdy až 20 kg.

 

 

*) Absolutní index lomu některých látek:

vakuum 1 ♦ vzduch (normální tlak) 1,00026 ♦ led 1,31 ♦ voda 1,33 ♦ etanol 1,36 ♦ glycerol 1,473 ♦ sklo 1,5 až 1,9 ♦ sůl 1,52 ♦ olovnatý křišťál 24% 1,5525 ♦ safír 1,77 ♦ diamant 2,42